Kemal Balıkçılık

Sektör : Et ve Et Ürünleri Bölge : Samsun

Kemal Balıkçılık, 1950 yılında Samsun’da kurulmuştur. Türkiye’nin farklı illerinde 8 üretim tesisi ile Türkiye’nin önde gelen su ürünleri üreticileri arasındadır. Ürünlerini 50’den fazla ülkeye ihraç etmektedir. İhracattaki başarısını birincilik ödülü ile kanıtlayan marka, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller alanında 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 ve 2012 yıllarında birinci olmuştur.

Sahibi Kimdir ve Tesisleri Nerededir?

Kemal Balıkçılık’ın 3. Kuşak yöneticisi olan Ahmet Tuncay SAGUN’dur. Üretim tesisleri Adana, İpsala, İzmir, Antalya, İstanbul, Sinop ve Tekirdağ’dadır. Tesislerinde orkinos, levrek, çipura ve alabalık çiftlikleri bulunmaktadır.

Ne Üretir?

Taze balık üretimi ile başladığı faaliyetlerini zaman içerisinde geliştirerek canlı kurbağa, taze kurbağa bacağı, deniz salyangozu, orkinos, yabani mantar türleri, marinatlı ürünler, sübye, sudak fileto, alabalık, çipura ve levrek gibi ürünlerin üretimini de yapmaktadır. Tesisleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetlenmektedir.

Deniz Üzerinde İlk Paketleme Tesisi

Çiftliklerinde hasadı yapılan balıklara, Türkiye’de ilk kez deniz üzerinde paketleme işlemi başlatmıştır. Tuncay Sagun teknesinde, AB ihracat numarasıyla paketleme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Deniz üzerinde paketlenen balıklar, daha uzun süre tazeli ve dayanıklılık sağlar.
Tesisleri IFS, BRC ve ISO Sertifikalarına, çiftlikleri ise GlobalGap sertifikalarına sahiptir. Üretim ve paketleme süreçlerinin her aşamasında Türk Gıda Kodeksi’ne uygun, Avrupa Standartları’nda hijyen ve sanitasyon kuralları uygulamaktadır.

Kemal Balıkçılık tesislerinde, yapısal hijyenik koşulların sağlanmasında Vibroser ürün ve hizmetlerini tercih etmiştir.